Nominations of the festival "Cup of Russia in artistic creation - Art Assembly

Nominations of the competition program of the festival

XXI International Festival of Children and Youth Creativity and Pedagogical Innovations "World Art Assembly".

Dates: August 11-16, 2020
Application deadline: July 30, 2020 
Exhibition hall: Exhibition Center of the St. Petersburg Union of Artists.
Address: St.Petersburg, Bolshaya Morskaya St., 38


There are two equivalent forms of participation are provided: IN PERSON and IN ABSENTIA.

Download "Nominations" (in format Word, PDF)
 
Section «Fine arts»:   

Nominations:

1) Landscape
2) Architecture
3) Portrait
4) Still life
5) Fauna and wildlife (animals, birds)
6) Flora and flowers
7) Water essence
8) Abstraction (fantasy, abstract composition)
9) Fictional worlds and their inhabitants (space theme)
10) Patriotic theme (leafing through pages of history)
11) Illustrations to myths, tales and stories
12) My family
13) Spiritual art (religious painting)
14) Thematic composition / storytelling picture
15) Copy of the work of a famous painter
16) Free topic (experiments in painting)
 
Nominations:
 
1) Academic drawing
2) Landscape
3) Architecture
4) Portrait
5) Still life
6) Fauna and wildlife (animals, birds)
7) Flora and flowers
8) Water essence
9) Poster
10) Fictional worlds and their inhabitants (space theme)
11) Patriotic theme (leafing through pages of history)
12) Illustrations to myths, tales and stories
13) My family
14) Spiritual art (religious painting)
15) Thematic composition / storytelling picture
16) Free topic (experiments in painting)
 
III. Watercolor Contest
Nominations:

1) Landscape
2) Architecture
3) Portrait
4) Still life
5) Fauna and wildlife
6) Flora and flowers
7) Water essence
8) Hyper-realistic picture
9) Spiritual art (religious painting)
10) Thematic composition / storytelling picture
11) Experiments in watercolor
 
 
Section «Applied Arts»:   

Nominations:
 
1) Decorative painting
2) Decorative panel
3) Murals, inlays, carvings
4) Souvenirs and gifts
5) Jewelry and accessories
6) Ceramics
7) Mosaics and stained glass
8) Forging and casting
9) Architectural layout
  Nominations:
 
1) The figure of a person (head, bust, torso, statue);
2) The figure of animals;
4) Sculptural group, composition;
5) Fabulous and fantasy sculptural forms;
6) Paper plastic (sculptural forms of paper);
7) Relief sculpture (reliefs, bas-reliefs).
 
Nominations:
 
1) Porcelain doll
2) Doll made of plastic
3) Papier mache doll
4) Textile doll
5) Doll made of woolen materials (including stuffing)
6) Wooden doll
7) Doll from unconventional materials
8) Jointed doll
9) Innovative authoring technique
 
Nominations:
 
1) Embroidery
2) Lace and knitting
3) Felting and weaving
4) Textile pattern and panels
5) Prints
6) Batik
7) Weaving and fabrics
8) Weaving
 
 
1) Installation
2) Multimedia project
3) Project Promotion
4) Happening
5) Performance
 
Section «Digital Art»:  
Nominations:
 
1) Portraits ("Mirror of my soul ...")
2) My world (my family, my school, my friends, etc.)
3) The nature of my land (country, region, city, village, etc.)
4) Our smaller brothers
5) The architecture of my region (city, village, village, etc.)
6) Citizenship (photojournalism)
7) Experimental photo
 
Nominations:
 
1) Hand-drawn animation
2) Computer animation
3) 3D puppet animation
 
 
Section «Literature»:   

Nominations:
 
1) Poetry (performance of works by famous authors)
2) Prose (performance of works by famous authors)
3) Theatrical reprise
4) Performing own works (poetry and prose)
Nominations:
 
a) Family history
b) animal stories
c) A dream come true
d) Patriotic theme
e) love stories
e) Fairy tale
g) Humorous theme
i) Free topic
 
 
Section «Stage art»:   
Nominations:
 
1) Pop song
2) Folk song and modern processing of folk songs
3) Academic singing
4) Choral singing
5) Jazz and blues
6) Rock and rock and roll
7) Acapella
Nominations:
 
1) Modern dance
2) Classical choreography
3) Folk dance and folk-stylized dance:
4) Ballroom dancing
5) Pantomime dance / humorous dance
6) Mix dance (mixed dance forms)
Nominations:
 
1) Retro collection
2) Ethno - collection
3) Collection of the future
4) Collection in the style of "modern"
5) Know-how collection (unusual decision of a costume designer, fashion designer)
 
а) Ready product:
1) Retro collection
2) Ethno - collection
3) Collection of the future
4) Collection in the style of "modern"
5) Know-how collection (unusual decision of a costume designer, fashion designer)
b) Sketch:
1) Clothing sketch
2) Sketch shoes
3) Accessories sketch
4) Sketch of hats
 
 
 
Participation forms: IN PERSON and IN ABSENTIA
а) in person: the original art objects are presented for the competition, as well as the presentation of the contestants on the stage (video files).
b) absentee participation: photo images or video files of competitive works are provided in electronic form
- The organizing committee prints files of in absentia participantsand places it in the general exposition (A3 format)..
- In absentia participant's video files are exhibited for visitors and the jury on the monitor.
In person and in absentia works have equal rights. Diplomas are sent to in absentia participants by mail, for full-time participants the diplomas are issued at the award ceremony and then in the organizing committee.
 
The number of works from one author or a group of co-authors (collective) is not limited, and each competitive work is evaluated as an independent work.